İnternet Mağazalarından Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Online mazağalardan alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin en başından ürün satıcısı ürünü doğrudan üreticisinden alması ve ürünü size kendilerinin göndermesine dikkat etmeliyiz. Çünkü ülkemizde olan ürünlerin büyük bir çoğunluğu yurt dışından ithal edilmektedir. Bu anlamda ürün, marka distribütörleri işin içine girmektedir. Örneğin Türkiye'de online satış yapan firmaların en büyük problemi stok kontrolü çünkü sitelerde satılan çoğu ürün toplu şekilde sisteme eklenmiş ve bu ürünlerin stok güncellemesi için oldukça fazla vakit harcamaktadır. Çoğu firma bu ürün stok takibini yaparken sorunlar yaşamakta dolayısıyla ürünü satın alan kullanıcılarda bu maduriyeti yaşamakta. 

İnternetten Satın Alınabilecek Ürünler Nelerdir?

İnternetten satın alma işlemi hemen hemen her kategoride olsa da çoğu ürün halen satışı mümkün değildir. Gerek yasalar gerekse doğru tedarikçiye erişememektedir. Örneğin internetten aldığınız bir kıyafet, ayakkabı gibi değişik beden ve seçenekleri olan ürünlerde oluşabilecek değişim ve iade durumlarını göz önünde bulundurmalısınız. Elektronik ürünlerin ise oldukça fazla çeşitliliği doğru ürünü seçmenizde sizi zorlayabilir. Hemen her ürünü bilmek ve bu ürünleri deneyimlemek oldukça zor olacağından ürün satın almadan önce kesinlik o ürünü kullanan kullanıcıların yorumlarını dikkatte almalısınız. O ürünü kullanan gerçek kişilerden alacağınız fikirler ve deneyimleri size karar verme aşamasında oldukça yardımcı olacaktır. 

  1.  Değişim ve iadesi mümkün olan ürünleri seçmenizde fayda var.
  2.  Doğru analiz edilmiş doğru tedarikçiden servis sağlanmış ürünler.
  3.  Tedarik süresini sorunsuz şekilde sağlayan firmalardan alışveriş yapmak.
  4.  Ürün yapısı ve teslimat sürecinde zarar görmeyecek ürünler.

İnternetten satış yapılan ürünlerin sayısı ve kategorileri çok farklılık göstermekte ve ürün ve marka sayısı oldukça fazladır. Bu markaların bazıları oldukça popüler markalar olurken belki ismini hiç duymadığınız ama kullananların çok memnun kaldığı benzer ürünler olabilir. Bu ürünleri marka ve bilinirlik işin içine girdiğinde tercih edilmesi zor gibi görünmektedir. Ama unutlmaması gereken durum ise ürünü satın alan kullanıcı bu üründen oldukça memnun kalıp size bildirimde bulunduğunda sizin ürüne bakış açınız ve tercih sebeplerinizi değiştirebilir. Burada önemli olan ürünü kullananlar ne diyor? Satın aldığı üründen memnun mu ? Fiyat/Performans olarak karşılaştırıldığında tanınmış markadan avantajlı mı? bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.